breadcrumbs
  1. Home
  2. Bezpečnosť
  3. Future Mobility

Ako môžeme minimalizovať valivý odpor bez straty priľnavosti k vozovke?

15 percent                                               
Brzdná dráha našej pneumatiky ContiPremiumContact 5 sa na mokrej vozovke skrátila v porovnaní s predchádzajúcim modelom až o 15 percent. Pneumatika v sebe spája nízky valivý odpor, vysoký kilometrový výkon a presnú ovládateľnosť s pohodlnými jazdnými vlastnosťami.   

Brzdná dráha, rýchlosť prejazdu zákrutami, zrýchlenie, rozdelenie síl, prípustná celková hmotnosť – to všetko rozhoduje o jazdných vlastnostiach na ploche s veľkosťou pohľadnice. Dotyková plocha pneumatiky tvorí jediný kontakt s vozovkou a prenáša všetky sily vozidla. Pneumatika je tak jednou z najdôležitejších častí vôbec.

Najväčšou výzvou je zaručenie maximálnej bezpečnosti vďaka krátkym brzdným dráham a vysokej priľnavosti k vozovke a súčasne zníženie spotreby paliva v dôsledku minimalizovaného valivého odporu. Presne na tom každý deň pracujú experti našej divízie Pneumatiky.

Ako môžu pneumatiky pomôcť ušetriť palivo?

Od roku 2002 sme dokázali zmenšiť valivý odpor rôznych pneumatík pre nákladné vozidlá a prívesy o osem percent. To znižuje spotrebu nafty pri kilometrovom výkone 150 000 kilometrov ročne o 1 600 litrov.

Pri pneumatikách pre osobné vozidlá sme dosiahli zníženie valivého odporu o jednu tretinu. Súčasne sa výrazne zlepšili vlastnosti pneumatík relevantné z hľadiska bezpečnosti.

Existujúce fyzikálne konflikty v rámci vývoja pneumatík riešime pomocou nových technológií postupne na výrazne vyššej úrovni.

Ako uzatvárame kruh vo výrobe pneumatík?

Koncom roka 2013 sa spustí prevádzka v závode ContiLifeCycle v Hannoveri. Vďaka integrácii protektorovania pneumatík pre nákladné vozidlá a recyklácie gumy sa nám podarí uzavrieť životný cyklus pneumatiky – celosvetová novinka. Pomocou novej metódy je možné takmer zdvojnásobiť podiel recyklátov v novej pneumatike.

Ako môžeme pneumatiky testovať ešte presnejšie a nezávisle od počasia?

Na poskytnutie optimálnych vlastnostní pneumatík pre každé vozidlo je potrebné zabezpečiť perfektné testovacie podmienky. V roku 2013 sme preto uviedli do prevádzky celosvetovo prvé, plne automatické zariadenie na testovanie pneumatík. Na našom testovacom okruhu Contidrom sa nachádza hala s dĺžkou 300 metrov s hydraulicky vymeniteľnými vozovkami s rôznymi povrchmi. Pri rôznych simulovateľných klimatických podmienkach môžu testovacie vozidlá bez vodiča dosiahnuť na trati s dĺžkou len 100 metrov rýchlosť až 120 km/h. Následne brzdový robot vykoná brzdný manéver – vždy s rovnakou silou a presnosťou s reguláciou ABS. Až 100 000 brzdení ročne nám poskytuje množstvo extrémne presných údajov.

Ako veľmi musí byť pneumatika individuálna?

Odkedy vyrábame pneumatiky pre nákladné vozidlá, teda už približne 90 rokov, je pre oblasť Pneumatiky pre úžitkové vozidlá stredobodom podnikateľsky mysliaci zákazník. Pre neho neustále vyvíjame nové pneumatiky. To znamená pre špeditéra menšiu spotrebu paliva na diaľnici, pre cestujúcich v cestovnom autobuse väčší komfort a bezpečnosť, pre prevádzkovateľa prístavu väčšiu stabilitu pri vysokých zdvíhacích vozíkoch a pre staviteľov robustné pneumatiky, ktoré sú odolné voči drsnému terénu. Naši zákazníci pracujú v náročných pracovných podmienkach. My zabezpečíme správnu pneumatiku. Pri optimálnej hospodárnosti.

6 obchodných oblastí
prvá výbava osobných vozidiel pneumatikami
predaj výmenných pneumatík v regióne EMEA (Európa, Stredný Východ a Afrika)
predaj výmenných pneumatík v regióne „The Americas“ (Severná, Stredná a Južná Amerika)
predaj výmenných pneumatík v regióne „APAC“ (Ázia a Tichomorie)
pneumatiky pre úžitkové vozidlá
pneumatiky pre dvojkolesové vozidlá