breadcrumbs
  1. Home
  2. Bezpečnost
  3. Future Mobility

Jak minimalizujeme valivý odpor, aniž bychom ztratili přilnavost?

15 procent                                               
Brzdná dráha naší ContiPremiumContact 5 se zkrátila na mokrém povrchu oproti předchozímu modelu až o 15 procent. Model sjednocuje nízký valivý odpor, vysoký jízdní výkon a přesné manévrování s komfortními jízdními vlastnostmi.   

Brzdná dráha, rychlost v zatáčce, zrychlení, rozdělení sil, dovolená celková hmotnost – na ploše o velikosti pohlednice se rozhoduje o jízdních vlastnostech. Styčná plocha pneumatiky tvoří jediný kontakt s vozovkou a přenáší veškeré síly vozidla. Tím je pneumatika jednou z nejdůležitějších komponent vůbec.

Největší výzvou je zaručit krátkou brzdnou dráhou a vysokou přilnavostí maximální bezpečnost a současně snížit spotřebu paliva minimalizací valivého odporu. Přesně na tom pracují každý den odborníci z naší divize pro výrobu pneumatik.

Jak guma pomáhá šetřit palivo?

Od roku 2002 jsme dokázali snížit valivý odpor různých pneumatik nákladních automobilů a návěsů o osm procent. Tím se snižuje spotřeba nafty při jízdním výkonu 150 000 kilometrů za rok o 1600 litrů.

V případě pneumatik pro osobní automobily jsme dosáhli snížení valivého odporu o jednu třetinu. Současně došlo k výraznému zlepšení bezpečnostních vlastností pneumatik.

Postupně řešíme fyzikální konflikty v rámci vývoje pneumatik pomocí nových technologií v podstatně vyšší úrovni.

Jak uzavřít cyklus výroby pneumatik?

Na konci roku 2013 zahájil v Hannoveru provoz závod ContiLifeCycle. Integrací systému protektorování pneumatiky pro nákladní automobily a recyklací pneumatik se nám podařilo uzavřít životní cyklus pneumatik – a to je celosvětová novinka. Pomocí nové metody je možné téměř zdvojnásobit podíl recyklovaného materiálu v nových pneumatikách.

Jak můžeme nové pneumatiky testovat ještě přesněji a nezávisle na počasí?

K tomu, aby měl každý vůz pneumatiky s optimálními vlastnostmi, potřebujeme perfektní testovací podmínky. K tomu jsme v roce 2013 zprovoznili první plně automatické zařízení k testování pneumatik nezávislé na povětrnostních podmínkách. V našem testovacím areálu Contidrom ukrývá 300 metrů dlouhá hala jízdní dráhy s různým povrchem s hydraulickým systémem k jejich výměně. Testovací vozidla bez řidiče mohou na 100metrové dráze s různými simulovanými klimatickými podmínkami zrychlit až na 120 km/hod. Následuje brzdný manévr provedený brzdicím robotem – vždy stejná síla, perfektně přesně a s regulací ABS. Až 100 000 zabrzdění za rok nám dává velký objem extrémně přesných dat.

Jak individuální musí být pneumatika?

Od dob, kdy jsme začali vyrábět pneumatiky pro nákladní automobily, tedy téměř před 90 lety, se stal v oblasti pneumatik pro užitková vozidla středem zájmu zákazník, který přemýšlí jako podnikatel. Pro něj vynalézáme pneumatiku stále znovu. To znamená pro dopravce menší spotřebu paliva na dálnici, pro cestující v autobuse vyšší komfort a bezpečí, pro provozovatele přístaviště více stability u vysokozdvižných vozíků a pro stavitele robustní pneumatiky, kterým neublíží ani nejtvrdší podmínky Naši zákazníci pracují v nejrůznějších podmínkách. Postaráme se o správné pneumatiky. S optimální hospodárností

6 oborů činnosti
Pneumatiky pro osobní automobily dodávané pro standardní montáž u výrobce
Obchod s náhradními díly pro osobní automobily a pneumatikami EMEA
(Evropa, Střední východ a Afrika)
Obchod s náhradními díly pro osobní automobily a pneumatikami
„The Americas“
(Severní, Střední a Jižní Amerika)
Obchod s náhradními díly pro osobní automobily a pneumatikami APAC (region Asie a Pacifik)
Pneumatiky pro užitková vozidla
Pneumatiky pro dvoukolová vozidla