breadcrumbs
  1. Home
  2. Bezpečnost
  3. Future Mobility

Jak zbavíme svět nehod?

100 metrů                                               
Naše stereofonní kamera "vidí" až 100 metrů dopředu, aby včas zachytila objekty a aktivací asistenčního systému nouzového brzdění snížila riziko nehody. Při rychlosti 50 km/hod. stačí již vzdálenost 10 metrů od auta před vámi, abyste včas zastavili.   

Každá nehoda je špatná, především když při ní dojde k úrazu nebo dokonce k úmrtí. Vzhledem ke vzrůstajícímu počtu vozidel, kterých je po celém světě zhruba jedna miliarda, stává se bezpečnost mobility důležitým problémem, kterému musí čelit společnost, průmysl a politika.

V divizi Chassis & Safety vyvíjíme technologie pro vyšší bezpečnost a dynamiku jízdy. Aktivní bezpečnostní systémy, jako je elektronický asistenční systém řízení a brzdění, varují před nebezpečími a zasahují jako podpůrný systém do řízení a dynamiky brzdění a jízdy. Pomáhají vyrovnat chyby lidského faktoru, které jsou odpovědné za nehody. Pasivní bezpečnostní systémy, jako jsou airbagy a ochrana chodců zajišťují nejvyšší možnou ochranu, až když dojde k nehodě.

Co se přesně stane, aby se nic nestalo?

Abychom se přiblížili našemu cíli, tedy světu bez nehod, nespokojíme se s dílčími řešeními. Systém ContiGuard® společnosti Continental sjednocuje život zachraňující prvky aktivní a pasivní bezpečnosti jízdy do inovované koncepce. Jedinečným propojením vznikají důležité výhody. Patří k nim kratší brzdné dráhy, rozsáhlejší ochrana posádky a chodců před úrazy, zabránění nehod nebo snížení jejich závažnosti. V praxi to vypadá takto:

1. Běžná jízda
Inteligentní tempomaty a výstrahy před nebezpečnou vzdáleností informují řidiče o vzdálenosti vozidla před ním. Pomocí informací z kamery a zásahem do řízení je lépe udržována jízdní dráha a asistenční systémy k udržení jízdní dráhy generují zpětná hlášení.

2. Nebezpečná situace
Na kluzké vozovce a při hrozícím smyku pomáhá systém elektronické kontroly stability ESC aktivním zásahem do brzdění, řízení a motoru ke včasné stabilizaci vozidla.

3. Před nehodou
Pokud by řidič i přes včasnou výstrahu nezareagoval dostatečně nebo vůbec, budou reaizována opatření, která slouží k ochraně posádky a ostatních účastníků silničního provozu - například snížení rychlosti nárazu pomocí asistenta nouzového brzdění.

4. Během nehody
případě nárazu jsou již všechny dílčí systémy, jako je například řídicí jednotka airbagů a nehodové senzory, vzájemně perfektně sladěny.

5. Po nehodě
Krátce po prvním nárazu jsou zavedena opatření, která brání dalšímu nárazu, nebo tento náraz zmírní. Následně jsou automaticky alarmovány záchranné síly.

Může si bezpečnost dovolit každý?

„Vision Zero“ předpokládá, že bezpečnost nesmí být privilegiem pro vybrané. Již dnes jsou dostupné příslušné technologie téměř pro každé auto. Zákonodárci po celém světě budou podporovat rozšíření inovativních bezpečnostních technologií stejně jako nové požadavky pro získání pěti hvězdiček v testech Euro NCAP-Rating (Euro NCAP = European New Car Assessment Program).

Společnost Continental je na trend „bezpečnosti pro všechny“ optimálně připravena a spoluutváří jej. Naše bezpečnostní koncepce ContiGuard® má odstupňovanou strukturu tak, abychom mohli přinést bezpečnost do automobilů všech tříd.

4 obory činnosti
Vehicle Dynamics, např. elektronické systémy podvozků; pneumatické systémy odpružení; antiblokovací systémy (ABS) i pro motocykly; elektronická kontrola stability (ESC)
Hydraulic Brake Systems, např. kotoučové, parkovací a bubnové brzdy; elektronická vakuová čerpadla; brzdové posilovače  
Passive Safety & Sensorics, např. elektronické systémy airbagů; senzory otáček kol, systémy regulace jízdy a brzdové systémy, systémy kontroly baterií a ochrana chodců
Advanced Driver Assistance Systems, např. asistenční systémy nouzového brzdění a udržení jízdní stopy, kontrola mrtvého úhlu a Surround-View 360 stupňů